Distinguished Alumni/ae Awardees

The Distinguished Alumni/ae Awards are presented annually by the Graduate School-New Brunswick to alumni/ae who have made significant contributions in the Biological Sciences, Humanities, Physical and Mathematical Sciences and Engineering, and the Social and Behavioral Sciences. Awards are also presented for Lifetime Achievement and Early Career Distinction.

The Graduate School-New Brunswick invites you to nominate distinguished alumni/ae of your programs for awards in recognition of their accomplishments.

For Lifetime Achievement

2012 winner — Kevin J. Hackett (Entomology, 1971)
Senior National Program Leader-Crop Insects, USDA Agricultural Research Service
 

2011 winner — Jerry Brown (Soils, 1962)
Past President, International Permafrost Association; NSF: Head, Arctic Research and Policy Staff (retired); and U.S. Army Cold Regions Research and Engineering Laboratory
For his lifetime of contributions to the study of the Arctic regions and their soils.

2010 winner — Donald A. McQuade (English, 1972)
Professor of English, University of California, Berkeley
For his distinguished contributions to the study of American literature and popular culture, to the use of theories of composition and linguistics to the teaching of writing, and to higher education generally, in particular through his leadership at the University of California, Berkeley.

2009 winner — Douglas P. Boyd (Physics, 1968)
Chief Executive Officer, TeleSecurity Sciences, Inc.
For developing electron beam computer tomography and other scanning and imaging tools in the service of medicine and national security.

2008 winner — Kelly D. Brownell (Psychology, 1977)
Director, Rudd Center for Food Policy and Obesity, Yale University
For a lifetime of distinguished accomplishments and service to the understanding, prevention and treatment of obesity and eating disorders

2007 winner — Karyn Malinowski (Zoology, 1986)
Director, Rutgers Cooperative Extension and Rutgers Equine Science Center, Rutgers University
For a lifetime of distinguished service to equine science, to American youth, and to New Jersey

2006 winner — Henry M. Levin (Economics, 1967)
Director, National Center for the Study of Privatization in Education, Columbia University
In recognition of a lifetime devoted to the improvement of education for the most disadvantaged students and the rigorous study of the economics of educational systems

2005 winner — H. Allen Tucker (Dairy Science, 1963)
In recognition of his contributions to the study of bovine mammary physiology and lactation, to human health and nutrition, and to the nurturing of future generations of animal scientists.

2003 winner — William E. Kirwan II (Mathematics, 1964)
Chancellor, University System of Maryland

 

For Distinguished Accomplishments in the ...

Biological Sciences

2012 winner — Carl Safina (Ecology, 1987)
Founder and President Blue Ocean Institute and Host of Saving the Ocean with Carl Safina PBS
 

2011 winner — Eva J.Pell (Plant Pathology, 1972)
Under Secretary for Science, The Smithsonian Institution
For her teaching, mentorship, research and academic leadership.

2010 winner — Karen Wei-Ru Lin (Environmental Sciences, 1979)
Associate Professor of Family Medicine, UMDNJ–Robert Wood Johnson Medical School
For her extraordinary contributions to medical education and to the wider community.

2009 winner — Mark Gregory Robson (Horticulture, 1988)
Dean of Agricultural Programs and Professor of Entomology, School of Environmental and Biological Sciences, Rutgers University
For important contributions to the field of environmental health through research, teaching and service.

2008 winner — Bruce B. Clarke (Plant Biology, 1982)
Professor of Plant Biology and Pathology, Rutgers University
For distinguished contributions to the understanding of turfgrass pathology and his commitment to education and public service

2007 winner — William A. Reiners (Botany, 1964)
Professor, University of Wyoming
For distinguished contributions to the analysis of ecosystems and to the scholarly community in the field of ecology

2006 winner — Dennis J. Thiele (Microbiology, 1983)
Professor, Department of Pharmacology and Cancer Biology, Duke University
In recognition of his seminal scientific contributions to the study of metals in biology and his role as a mentor to succeeding generations of scientists

2005 winner — George C. Hamilton (Entomology, 1985)
Extension Specialist, Department of Entomology, Rutgers University
In recognition of his service to New Jersey in the field of pest management and for his untiring contributions to the state's environment and to the health of its citizens.

Humanities

2012 winner — Gadi Taub (History, 2003)
Assistant Professor, Department of Communications and the Federman School of Public Policy and Government, Hebrew University; Author of Allenby Street
 

2011 winner — Eibhlis Farrell (Music, 1991)
Head of Music and Creative Media, Dundalk Institute of Technology
For her great contributions to music and to music education.

2010 winner — Andrea Weiss (History, 1991)
Professor of Film/Video and Chair of Media and Communication Arts, The City College of New York
For her outstanding documentary films and writings, especially on U.S. and European lesbians and their worlds.

2009 winner — Maureen Carr (Music, 1964)
Distinguished Professor of Music, The Pennsylvania State University
For outstanding contributions to the field of music, as a teacher, administrator and scholar.

2008 winner — Margaret M. Phelan (Literatures in English, 1987)
The Ann O’Day Maples Chair in the Arts, Stanford University
For distinguished scholarship in feminist performance studies

2007 winner — Gail Levin (Art History, 1976)
Professor, Baruch College and the Graduate Center of the City University of New York For distinguished contributions to the study of 20th century American art and artists, to the work of major museums, and to the training of the next generation of art historians and curators.

2006 winner — Spencer R. Crew (History, 1979)
Chief Executive Officer, National Underground Railroad Freedom Center
In recognition of his contributions to public history and to the dissemination of historical information and perspectives on the experience of African-Americans

2005 winner — Elizabeth Ann Kaplan(Comparative Literature, 1970)
Director, The Humanities Institute, Library, Stony Brook University
In recognition of her important and influential contributions to cultural and cinema studies and for her indefatigable leadership as both scholar and administrator

Mathematical and Physical Sciences and Engineering

2012 winner — Junfeng (Jim) Zhang (Environmental Sciences, 1994)
Professor, Department of Preventive Medicine, Keck School of Medicine of the University of Southern California
 

2011 winner — Ganesh Skandan (Materials Science and Engineering, 1995)
Chief Executive Officer, NEI Corporation
For his innovative and entrepreneurial work in the field of nanomaterials.

2010 winner — Frank Caridi (Statistics, 1980)
Executive Director, Outcomes Research Statistics, Global Medical R&D, Pfizer, Global Medical (Retired)
For his contributions to statistical excellence in the pharmaceutical industry and his many contributions to the Graduate Program in Statistics and Biostatistics at Rutgers.

2009 winner — Leonard C. Feldman (Physics, 1967)
Vice President, Physical Science and Engineering Partnerships and Director, Institute of Advanced Materials, Devices and Nanotechnology, Rutgers University
For outstanding leadership in, and scientific contributions to, the field of materials science.

2008 winner — Paul J. Lioy (Environmental Sciences, 1975)
Professor of Environmental and Occupational Medicine, UMDNJ – Robert Wood Johnson Medical School
For distinguished scholarship and public service regarding the effects of environmental pollutants and toxins on humans

2007 winner — Sol J. Barer (Chemistry, 1974)
Chief Executive Officer, Celgene Corporation
For distinguished accomplishments and service to biotechnology and to human health

2006 winner — C. Jeffrey Brinker (Ceramic and Materials Science and Engineering, 1979)
Professor, Department of Chemical and Nuclear Engineering, University of New Mexico and Sandia Fellow, Nanostructures Department Sandia National Laboratories
In recognition of his many contributions to materials science and technology and of his pre-eminence in the development of sol-gel processing of nanomaterials

2005 winner — William E. Strawderman (Statistics, 1969)
Department of Statistics, Rutgers University
In recognition of his seminal role in developing the technique of multivariate estimation, his important practical applications of the method, and his leadership of the Department of Statistics at Rutgers

2003 winner — Elaine J. Weyuker (Computer Science, 1977)
Distinguished Member, AT&T Technical Staff and AT&T Fellow, AT&T Labs

Social and Behavioral Sciences

2012 winner — Don Mitchell (Geography, 1992)
Distinguished Professor of Geography, Syracuse University
 

2011 winner — Betty Turock (Library and Information Science, 1982)
Professor Emerita, Library and Information Science, School of Communication and Information, Rutgers University
For her broad and deep contributions to the field of library studies.

2010 winner — Linda Costigan Lederman (Library and Information Science, 1979)
Dean of Social Sciences, College of Liberal Arts and Sciences, and Director, Institute for Social Science Research, Arizona State University
For her extraordinary contributions as a teacher and administrator and as one of the foremost experts on health communications.

2009 winner — Florence K. L. Tangka (Agricultural Economics, 1994)
Health Economist and Senior Service Fellow, Division of Cancer Prevention and Control, CDC
For outstanding contributions to our understanding of the social and economic dynamics of breast cancer screening efforts and other health policy issues.

2008 winner — Concetta Stewart (Communication, 1989)
Dean, School of Communications and Theater, Temple University
For distinguished scholarship on organization communication and her leadership in higher education

2007 winner — David Brian Abrams (Psychology, 1981)
Director, Office of Behavioral and Social Sciences Research, National Institutes of Health
For distinguished accomplishments and service to the understanding of addictive behavior and its consequences and of effective methods of treatment

2006 winner — Kathleen A. Frankovic (Political Science, 1974)
Director of Surveys and Producer, CBS News
In recognition of her national and international leadership in pursuing the highest standards of survey research and of the presentation of surveys and election results to the public

2005 winner — Alan I. Leshner (Psychology, 1969)
Chief Executive Officer, American Association for the Advancement of Science and Executive Publisher, Science
In recognition of his contributions to the study of hormones and behavior, his national leadership in the support of scientific research, and his unwavering championship of the scientific enterprise.

 

Award for Early Career Distinction

2012 winner — Paulo E. Arratia (Chemical & Biochemical Engineering, 2003)
Associate Professor, Department of Mechanical Engineering and Applied Mechanics, University of Pennsylvania
 

2011 winner — Hillary Chute (Literatures in English, 2006)
Neubauer Family Assistant Professor, Department of English, University of Chicago
For her extraordinary contributions to the understanding of graphic narratives.

2010 winner — Noel T. Brewer (Psychology, 2002)
Assistant Professor of Health Behavior and Health Education, University of North Carolina at Chapel Hill
For extraordinary early accomplishments in research and teaching in the field of the psychology of medical decision-making and risk perception.

2009 winner — Ann Marie Carlton (Environmental Sciences, 2006)
Research Scientist, U.S. Environmental Protection Agency
For important contributions to our understanding of the chemistry of air pollution and to our efforts to address its effects.

2008 winner — Vladimir A. Aksyuk (Physics and Astronomy, 1999)
Technical Manager, Microsystems Integrative Research, Bell Laboratories, Alcatel – Lucent Technologies
For seminal contributions to developing micro-electronic-mechanical systems and their applications to optical switching networks

2007 winner — Brian Jeffrey Scholl (Psychology, 1999)
Associate Professor, Yale University
For outstanding accomplishments and recognition in cognitive psychology in the early years of his career

2006 winner — John M. Ballato (Ceramic and Materials Science and Engineering, 1997)
Associate Professor and Director of the Center for Optical Materials Science and Engineering Technologies, Clemson University
In recognition of his extraordinary contributions to the science and engineering of materials for optical and optoelectronic applications

2005 winner — Ganesan Balachander (Ecology and Evolution, 1995)
Representative and Head of South Asia Programs for the Ford Foundation in New Delhi
In recognition of his important contributions to the development of small business and entrepreneurship in developing areas and his leadership of South Asia programs for the Ford Foundation